Browar z minibrowaru – jak produkować

  Browar z minibrowaru – jak produkować

  Piwo jest jednym z najbardziej popularnych i uwielbianych z alkoholi. Jest kojarzone z miło spędzonymi chwilami, wyśmienitym smakiem oraz stosunkowo przystępną dla nas ceną. Współcześnie na rynku spotykamy tysiące odmiennych jego rodzai, przez co czasami ciężko jest wybrać, które będzie dla nas odpowiednie. Piwa ciemne, jasne, niskoalkoholowe, bezalkoholowe, pszeniczne czy owocowe, bezlik wyrobów lepszej i gorszej jakości, jak to zdarza się w każdej branży. Ażeby więc dobrać najlepszą opcję należałoby wiedzieć coś o piwie, jego produkcji, rodzajach, kosztach, jakości oraz istotności miejsca produkcji. Najbardziej znane są oczywiśćie browary koncernowe, czyli produkcja na szeroką skale; najczęściej są to trunki o niskiej jakości oraz wartości, jako że produkcja oraz transport są dużo tańsze niż w przypadku piwa kraftowego, przez wielu nazywanego tym smaczniejszym, rzetelniej produkowanym. Czym w takim wypadku jest piwo kraftowe? Nazwa ta pochodzi od angielskiego słowa „craft”, czyli sztuka rzemiosła. Jak nazwa mówi jest to rodzaj piwa robionego z pasją oraz dużą ilością poświęconego czasu. Wytwórcami tego rodzaju piwa są miłośnicy rzemieślnictwa piwnego, dla których jakość i solidność przygotowania jest kluczowa. Z jakiego powodu? Dlatego, że są to minibrowary, prywatne browary, rozpowszechniane na wąską skalę, są bardziej unikalne w swoim smaku i zapachu. Właściciel minibrowaru jest zarazem jego producentem i osobą, która sama zajmuje się warzeniem. Zdarza się, że ciężko jest zdefiniować piwo kraftowe gdyż nie ma dokładnych cech jakie powinno ono posiadać. Jednym z bardziej kluczowych elementów wyróżniania jest miejsce oraz procedura warzenia. Aby dane piwo mogło być zaliczone do piw kraftowych musi być ono produkowane niezależnie, w warunkach domowych, co tyczy się z dbaniem o jakość, a nie ilość. Producent piwa kraftowego musi być znany z imienia i nazwiska, a nie być pod zarządem większej firmy, ma być to sztuka, tworzona według własnej receptury, a nie mechaniczna produkcja na szeroką skale. Nie może on także produkować, więcej niż 4000 hektolitrów w ciągu roku. Prawdziwe piwo kraftowe jest sporo droższe od piwa koncernowego, w sklepie nie zobaczymy takiego piwa w cenie 3 czy 6 złotych, jako że ,,krafty” są bardzo często tworzone z rzadszych i droższych składników. Smakosze są gotowi wydać nawet ok 20 złotych za mniejsze szukając czegoś odmiennego smakiem od piwa koncernowego. Przy wyborze należy jednak uważać, czy producent piwa koncernowego nie wykorzystuje tego terminu kraftu wyłącznie, aby skłonić do zakupu.

  Jak warzyć takie piwo? Wielbiciele sztuki piwnej wiedzą, że jest do tego niezbędny specjalny sprzęt, składniki takie jak: słód, chmiel, drożdże piwowarskie, ekstrakt słodowy oraz masa czasu i cierpliwości. Samo warzenie trwa dość długo, mniej więcej pół dnia, natomiast fermentowanie, aż od 4 do 6 tygodni. Jest wiele etapów wytwarzania. Na początku, zacieranie, czyli doprowadzanie do właściwej temperatury 65°C zacieru z wody i słodu. Następnie, etap filtracji czyli oddzielenie resztek ziarna od przetworu. Dalej, warzenie, ochładzanie i dodawanie drożdży. Na sam koniec oczywiście fermentacja, refermentacja i rozlew; gdy chcemy dystrybuować większe ilości trunku, lub otworzyć prywatny minibrowar potrzebne będą maszyny rozlewnicze czy nalewarki. Proces produkcji takiego piwa wydaje się bardzo trudny i jest to fakt, jednak należy pamiętać, że najważniejsza jest chęć i zaangażowanie. Dla wielbicieli sztuki piwnej jest to tylko przyjemność, dlatego też, piwo kraftowe jest tak wyśmienitej jakości.Otwarcie własnego minibrowaru wymaga założenia działalności gospodarczej i dobrania dogodnej lokalizacji oraz załatwienia koncesji. Dziś branża minibrowarów szybko się rozwija i prawdopodobnie w najbliższej przyszłości będziemy mogli przyglądać się dalszemu rozkwitowi i piwną rewolucje. Produkcja trunku na własną rękę cały czas jest opłacalna; Koszt wytworzenia pojedynczego piwa pozostaje w okolicach 2 złotych, w takim razie widzimy, że kosztuje ono mniej niż nabycie piwa w punkcie sprzedaży.

  Piwo kraftowe, tak jak każde inne ma wiele gatunków zależnie od takich czynników jak klasa, skład, procent zawartego alkoholu, rodzaj fermentacji, stężenie goryczki, barwa. Wyróżnia się piwa górnej fermentacji, trunek jest mocniejszy i bogatszy w smak i aromat, piwo dolnej fermentacji natomiast jest delikatniejsze. Piwo jasne lub ciemne, tutaj różnica leży w sposobie warzenia i składnikach. Mówi się również o piwach specjalnych, których nie da się zaliczyć do jednej kategorii, z tego powodu,że cechują się one wariacjami w zakresie warzenia, dodawania różnych składników. Na charakter trunku duży wpływa ma, powyżej wspomniany słód, czyli podstawowy składnik piwa; to czy jest to słód jęczmienny, pszeniczny czy palony oraz przebieg jego produkcji, a także sama piana, która jest wykładnikiem jakości.

  Jeśli chodzi o piwo kraftowe w Polsce, to jest to jedno z najlepszych na świecie, jednakże nadal mało popularne, ze względu na to, że piwowarzy wolą inwestować w produkcje niż w promocje swojego towaru, zwykle jedyną wykorzystywaną reklamą jest marketing szeptany. Konsumenci coraz częściej wolą kupić mniej, ale dobrej jakości alkoholu za większą cenę, niż tracić pieniądze na tańsze piwa niskiej jakości.

  Maszyny rozlewnicze do piwa